Pokud žádáte o půjčku, tak zejména banky, ale i nebankovní společnosti bude zajímat vaše finanční minulost. Právě ta významně ovlivní, zda vám poskytovatel úvěr schválí či nikoliv. Aby zjistil, jak jste si dříve v oblasti financí vedli, nahlíží do registrů. Co si pod pojmem registr vlastně představit a jak ovlivňuje naši žádost o půjčku?
Jak seznamy fungují?
Registr je obrovskou databází, ve které najdeme informace o všech fyzických i právnických osobách, které kdy zažádaly o úvěr. Do registru má přístup každá společnost poskytující úvěry. Při ověřování úvěruschopnosti klienta do něj daný poskytovatel nahlíží. Zjistí tak cenné informace o klientovi, díky nimž mu následně žádost schválí či zamítne.
Registrů máme více druhů
V České republice jsou celkem 3 stěžejní seznamy dlužníků:
– BRKI (Bankovní registr klientských informací), který shromažďuje data z bank
– NRKI (Nebankovní registr klientských informací), který sdružuje informace z nebankovní sféry
– SOLUS (Zájmové sdružení právnických osob), který eviduje dluhy nejen z půjček, ale i při neuhrazení poplatků za energie nebo telefon.
Kdy záznam vzniká?
Poskytovatel vás do registru zapíše tehdy, když dojde k uzavření půjčky a vy začnete dlužit. Nicméně někdy společnost vytvoří záznam i při neschválené žádosti, aby ostatní společnosti věděly, že osoba se již o nějaký úvěr ucházela.
Charakter záznamu ovlivňujete vy sami
Jestli bude záznam negativní či pozitivní záleží pouze na vás. Pokud své závazky uhradíte vždy spolehlivě a včas, budete se při budoucích žádostech o půjčku finančním subjektům jevit jako důvěryhodná osoba, které se nebudou bát peníze půjčit. Jestliže se však
s platbami zpozdíte a takové chování se bude opakovat, může se stát, že vám společnost, kterou si vyberete, již nebude důvěřovat a peníze vám neposkytne.
Jaký vliv mají záznamy na dosažitelnost půjčky
Zápis v rejstříku dlužníků je jedním z nejdůležitějších kritérií, jelikož z něj může banka či nebankovní společnost mnohé vyčíst. Když v registrech nemáte zapsaný žádný výrazný problém, promítne se tento fakt do vaší bonity kladně. Vy tak dosáhnete na úvěry, které mají lepší podmínky – nižší úrok a RPSN. Takové produkty najdeme spíše u bank, nicméně ani u nebankovních společností nejsou výjimkou.
Ne všechny společnosti však zápisy v registrech berou v potaz
Někteří poskytovatelé kladou na informace z rejstříku dlužníků menší důraz. U nebankovních společností se můžeme setkat i s půjčkou bez registru, při které poskytovatel vašim hříchům nevěnuje téměř žádnou pozornost. Pokud si tedy nejste jistí, jestli byste se svou úvěrovou historií u banky uspěli, a hledáte půjčku menší výše, vhodným produktem pro vás může být nebankovní půjčka. Musíte však počítat s vyšší úrokovou sazbou a celkově méně výhodnými podmínkami.