Pod zkratkou ETF najdeme sousloví Exchange Traded Fund neboli česky „burzovně obchodovatelné fondy“. Investice do ETF přináší možnost obchodovat více akcií a diverzifikovat riziko mezi mnoho společností. Na burze se objevily poprvé už v roce 1993 a od té doby se jejich množství významně zvýšilo. Setkat se můžete i s pojmem „trackery“, protože často kopírují vývoj cen podkladových aktiv.
Jak funguje ETF?
Klasické ETF fungují tak, že jistý fond, který bývá označován jako emitent, koupí jistá podkladová aktiva a vydá na ně své vlastní akcie. Na rozdíl od podílových fondů jsou ETF burzovně obchodovatelné. ETF jsou oceňovány a obchodovány průběžně po čas celého dne. Jsou tak velmi flexibilní, investoři se mohou rychle rozhodovat pro nákup neb prodej dle aktuálního dění.
Podkladová aktiva u ETF
Jakáže podkladová aktiva mohou být obchodována prostřednictvím ETF? Jde o dluhopisy, akciové indexy ale i mnohá jiná. Obchodování probíhá tak, jako u akcií, na burzovních trzích. ETF mají ale zpravidla vyšší denní likviditu a nižší poplatky, než akcie podílových fondů, jsou tak atraktivní alternativou pro zájemce.
Výhody investování do ETF
K TOP přednostem obchodování ETF v porovnání s nákupem akcie nebo jednotlivého podkladu je diverzifikace. S ní je spojeno nižší riziko. ETF drží mnoho akcií, čímž „rozděluje“ riziko na širší spektrum. Pokud akcie v některém sektoru ztratí potřebnou výkonnost, je vysoká šance, že ji vyváží akcie jiné.
Výhodou ETF je i to, že v porovnání s běžnými fondy jsou více transparentní. Velkou předností ETF investice je i to, že je možné nakupovat a prodávat ETF rychleji a lehčeji, než podílové listy fondů. ETF lze prodat takřka kdykoli během burzovních obchodních hodin i s velmi rychlým připsáním výnosů z prodeje.
Plusem jsou i chráněné peníze investorů v případě krachu emitenta ETF. Peníze investorů jsou uloženy odděleně od majetku společnosti fondu. Při krachu jsou akcie ETF nedotčeny a v plné výši vyplaceny investorům. Pozor jen na kolísání cen akcií v daném portfoliu.
Těšit se můžete i na nižší poplatky, než u podílových fondů.