Pokud patříte mezi ty, kteří v roce 2021 nabyli do vlastnictví novou nemovitost, týká se vás podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí. A to ať už jste nemovitost koupili, zdědili, či dostali darem. Tato povinnost pro vás platí i za předpokladu, že jste výrazně změnili parametry nemovitosti, kterou jste již v minulosti zdanili. V tomto článku se pokusíme odpovědět na všechny možné otázky, které by vás mohly k této problematice napadat.
Kdy podat toto daňové přiznání a zaplatit daň?
Daň z nemovitosti se platí jednou ročně. Jak jsme již zmínili, daňové přiznání podáváte pouze při pořízení nemovitosti, či při výraznější změně jejích parametrů (například větší rekonstrukce, změna výměru nemovitosti, vybudování přístavby či změna charakteru parcely). Pokud jste nemovitost koupili až letos, tento rok ještě daň z nemovitosti neplatíte a daňové přiznání budete podávat až příští rok.
Za předpokladu, že se vás dotkne povinnost podat daňové přiznání z nemovitosti letos, udělejte tak do 31. ledna tohoto roku. Zaplatit ji pak musíte do 31. května 2022. Jestli přesahuje 5000 Kč, máte možnost ji splatit ve dvou splátkách – jednu uhradíte do konce května, tu druhou do konce listopadu.
Jestliže jste vlastníkem nějaké nemovitosti už 2 a více let, týká se vás pouze povinnost zaplatit tuto daň po obdržení pokynu k platbě. Ten můžete očekávat asi koncem dubna. Dejte si pozor, abyste daň zaplatili včas a vyhnuli se tak placení penále či úroků z prodlení. Pokud potřebujete finanční pomoc s touto platbou, může vám pomoci například půjčka ihned.
Kde přiznat a zaplatit daň z nemovitosti?
Stejně jako u ostatních daňových přiznání můžete daň podat poštou, elektronicky (pokud máte datovou schránku, je využití tohoto způsobu povinné) a samozřejmě také osobně na finančním úřadu kraje, na jehož území nemovitost leží. Daň z nemovitosti můžete přiznat také na příslušném územním pracovišti tohoto úřadu v blízké obci.
Finančnímu úřadu daň také uhradíte, a to prostřednictvím složenky či elektronicky na účet. Jako variabilní symbol se zadává rodné číslo poplatníka (jestliže se jedná o právnickou osobu, zadejte místo toho IČ).
Jak řešit daň z nemovitostí s více spoluvlastníky?
První možností je, že každý ze spoluvlastníků podá daňové přiznání za svůj spoluvlastnický podíl. Ve většině případů je však jednodušší zvolit společného zmocněnce, který za všechny podá daňová přiznání i zaplatí daň. Také je možné mít společného zmocněnce pouze pro část spoluvlastníků.