Roboti by mohli do roku 2030 vzít lidem 20 milionů pracovních míst

1
2016

Roboti by mohli do roku 2030 vzít lidem více než 20 milionů pracovních míst na celém světě.

Vyplývá to z nové studie společnosti Oxford Economics, podle níž by v průběhu příštích 11 let mohlo pracovat pouze v Číně 14 milionů robotů.

Počet robotů ve firmách roste

Odborníci, kteří analyzovali dlouhodobé trendy v oblasti zavádění automatizace na pracovišti, poznamenali, že na celém světě se počet používaných robotů za uplynulé dvě desetiletí zvýšil trojnásobně na 2,25 milionu.

No i když na jedné straně nárůst počtu robotů přinese výhody z hlediska produktivity a růstu, výzkumníci uznali, že má i nevýhody.

“V důsledku robotizace se ztratí desítky milionů pracovních míst, zejména v chudších ekonomikách, které spoléhají na méně kvalifikovaných dělníků. A to se promítne do zvýšení nerovnosti v příjmech,” uvedli autoři studie.

No vědci zároveň předpovídají, že pokud by se instalovalo o 30% více robotů, než předpokládá základní prognóza pro rok 2030, vedlo by to k nárůstu globálního hrubého domácího produktu (HDP) v uvedeném roce o 5,3%.

Zpráva Oxford Economics ukázala, že na pracovištích se v uplynulých čtyřech letech instaloval stejný počet robotů než během předchozích osmi let.

Přibližně každý třetí robot v průmyslu je nyní nainstalován v Číně. Výzkumníci zjistili, že pro druhou největší světovou ekonomiku v současnosti pracuje zhruba jeden z pěti robotů (20%) instalovaných ve světě.

Dopady na trh práce

Předpovídají také, že do roku 2030 se v USA v důsledku robotizace ztratí více než 1,5 milionu pracovních míst.

V Číně tento počet překročí 11 milionů pracovních míst. V rámci členských států Evropské unie (EU) přijdou v důsledku automatizace o zaměstnání téměř 2 miliony lidí.

Pokud jde o ztrátu pracovních míst, v USA patří mezi nejzranitelnější státy Texas, Louisiana, Indiana a Oregon.

V Německu jsou nejzranitelnějšími regiony Chemnitz, Thuringen a Oberfranken, zatímco v Británii je to tzv. Midlands, tedy centrální Anglie a severozápad Anglie.

Navzdory hrozbě ztráty pracovních míst výzkumníci vyzvali zákonodárce, aby nezakazovali nárůst automatizace.

“Tato zjištění by neměly vést politiků a další zúčastněné strany k tomu, aby se snažili zmařit zavádění robotické technologie. Místo toho by pro ně mělo být výzvou spíše rovnoměrnější přerozdělování dividend z robotiky tím, že se nejzranitelnějším skupinám dělníků pomohou připravit na změny, které to přinese, “řekli vědci.

Doporučení odborníků

Výzkumníci navrhli, aby vlády motivovaly společnosti a dělníků finančními benefity k zapojení se do lokálních rekvalifikačních programů.

Žádají také politiky, aby v předstihu vyvinuli programy, které zmírní negativní vliv automatizace.

“Prozkoumejte všechny politické možnosti, od investic do infrastruktury až po investice do odborné přípravy a inovační programy sociálního zabezpečení, jako například univerzální základní příjem,” uvádí se ve zprávě.

A dělníkům vědci radí, aby si udělali “audit” svého vlastního pracovního místa a lépe tak pochopili, jaké činnosti převezmou stroje a jaké “dovednosti” budou pak třeba od lidí.

To znamená akceptovat celoživotní vzdělávala, shrnuli vědci a připomněli, že “žádné pracovní místo není na celý život”.