spot_img
15.1 C
Brno
spot_img
DomůInvesticeRoboti by mohli do roku 2030 vzít lidem 20 milionů pracovních míst

Roboti by mohli do roku 2030 vzít lidem 20 milionů pracovních míst

Roboti by mohli do roku 2030 vzít lidem více než 20 milionů pracovních míst na celém světě.

Vyplývá to z nové studie společnosti Oxford Economics, podle níž by v průběhu příštích 11 let mohlo pracovat pouze v Číně 14 milionů robotů.

Počet robotů ve firmách roste

Odborníci, kteří analyzovali dlouhodobé trendy v oblasti zavádění automatizace na pracovišti, poznamenali, že na celém světě se počet používaných robotů za uplynulé dvě desetiletí zvýšil trojnásobně na 2,25 milionu.

No i když na jedné straně nárůst počtu robotů přinese výhody z hlediska produktivity a růstu, výzkumníci uznali, že má i nevýhody.

„V důsledku robotizace se ztratí desítky milionů pracovních míst, zejména v chudších ekonomikách, které spoléhají na méně kvalifikovaných dělníků. A to se promítne do zvýšení nerovnosti v příjmech,“ uvedli autoři studie.

No vědci zároveň předpovídají, že pokud by se instalovalo o 30% více robotů, než předpokládá základní prognóza pro rok 2030, vedlo by to k nárůstu globálního hrubého domácího produktu (HDP) v uvedeném roce o 5,3%.

Zpráva Oxford Economics ukázala, že na pracovištích se v uplynulých čtyřech letech instaloval stejný počet robotů než během předchozích osmi let.

Přibližně každý třetí robot v průmyslu je nyní nainstalován v Číně. Výzkumníci zjistili, že pro druhou největší světovou ekonomiku v současnosti pracuje zhruba jeden z pěti robotů (20%) instalovaných ve světě.

Dopady na trh práce

Předpovídají také, že do roku 2030 se v USA v důsledku robotizace ztratí více než 1,5 milionu pracovních míst.

V Číně tento počet překročí 11 milionů pracovních míst. V rámci členských států Evropské unie (EU) přijdou v důsledku automatizace o zaměstnání téměř 2 miliony lidí.

Pokud jde o ztrátu pracovních míst, v USA patří mezi nejzranitelnější státy Texas, Louisiana, Indiana a Oregon.

V Německu jsou nejzranitelnějšími regiony Chemnitz, Thuringen a Oberfranken, zatímco v Británii je to tzv. Midlands, tedy centrální Anglie a severozápad Anglie.

Navzdory hrozbě ztráty pracovních míst výzkumníci vyzvali zákonodárce, aby nezakazovali nárůst automatizace.

„Tato zjištění by neměly vést politiků a další zúčastněné strany k tomu, aby se snažili zmařit zavádění robotické technologie. Místo toho by pro ně mělo být výzvou spíše rovnoměrnější přerozdělování dividend z robotiky tím, že se nejzranitelnějším skupinám dělníků pomohou připravit na změny, které to přinese, „řekli vědci.

Doporučení odborníků

Výzkumníci navrhli, aby vlády motivovaly společnosti a dělníků finančními benefity k zapojení se do lokálních rekvalifikačních programů.

Žádají také politiky, aby v předstihu vyvinuli programy, které zmírní negativní vliv automatizace.

„Prozkoumejte všechny politické možnosti, od investic do infrastruktury až po investice do odborné přípravy a inovační programy sociálního zabezpečení, jako například univerzální základní příjem,“ uvádí se ve zprávě.

A dělníkům vědci radí, aby si udělali „audit“ svého vlastního pracovního místa a lépe tak pochopili, jaké činnosti převezmou stroje a jaké „dovednosti“ budou pak třeba od lidí.

To znamená akceptovat celoživotní vzdělávala, shrnuli vědci a připomněli, že „žádné pracovní místo není na celý život“.

- Reklama -magazin

Redakce doporučuje

Nejnovější články

1 komentář